Ennen käyttöä esikoe: Levitetään valmistetta pienelle alueelle käsivarren iholle 1 h ennen hoidon alkua. Jos ei esiinny ärsytystä/polttelua, hoito voidaan aloittaa. Käyttö lopetettava heti, jos ilmenee allerginen reaktio tai polttelua.
Päätäit: Koko perhe tarkistetaan, mutta hoito aloitetaan vain, jos täitä tai niiden munia lähellä päänahkaa. Pyyhekuiviin hiuksiin tehdään keskijakaus ja valmistetta levitetään jakaukseen, hierotaan jakauksen sivuille. Uudet jakaukset oikealle ja vasemmalle ja valmistetta levitetään hiuksiin juuresta hiuksen latvaa kohti. Hiukset pestään ja kammataan huolellisesti 24 tunnin kuluttua. Hiukset käydään kammalla huolellisesti läpi. Tarkistus toistetaan päivittäin 14 vrk ajan hoidon jälkeen. Hiukset voi hoitojakson aikana peittää esim. villamyssyllä, mutta ei ilmatiiviillä päähineellä (esim. uimalakki, muovipussi). Kampojen, harjojen ja hattujen puhdistamista kuitenkin suositellaan. Lapset, jotka äskettäin saaneet tartunnan, ja aikuiset, joilla täitä, eivät usein oireile ja voivat olla tärkeä tartuntalähde. Täit kuolevat hitaasti, joten elävien täiden löytäminen heti hoidon jälkeen ei välttämättä ole merkki vastustuskyvystä.
Satiaiset: Noin 50 g valmistetta hierotaan nivusiin, kainaloihin ja muihin karvaisiin kehonosiin. Kehon saa pestä vasta kahden vuorokauden kuluttua. Pään alueen karvoissa olevat satiaiset hoidetaan päätäiden lailla.
Syyhy: Kun keho pesty ja kuivattu huolellisesti, koko kehoon päätä lukuun ottamatta (vain pikkulapsilla hoidetaan myös pään alue) hierotaan emulsiota. Kehon saa pestä 24 h kuluttua. Vaikeissa syyhytartunnoissa toistetaan 1 vko kuluttua. Muista levittää ainetta myös jalkapohjiin sekä sormien ja varpaiden väleihin. Vaihda kaikki kehoa lähimpänä olevat vaatteet, vuodevaatteet, pyyhkeet, kylpypyyhkeet jne. Kaikki kehoon kosketuksissa olleet tekstiilit ja kengät on pestävä tai niitä on tuuletettava 3–5 päivän ajan.
Vältettävä joutumasta silmiin; silmäripsissä tai kulmakarvoissa olevia satiaisia ei pidä hoitaa valmisteella. Voi aiheuttaa tekstiilien kellastumista tai pitkäkestoista hajua. Käytettävä sopivia vaatteita ja tekstiilejä hoidon aikana. Suojaa myös matot, lattiat jne.